נושאים חמים

בלעדי: רוצים שינוי? שלמו 50,000 שקלים לחשיפה בתוכנית

אורנה דץ לא לבד. בדיקת וואלה! ברנז’ה מגלה: כך מציעים נציגי המגזין ”עושים שינוי” המשודר בערוץ 10 לעמותות ולמלכ”רים לרכוש חשיפה בתכנית. הרשות השנייה: "הנושא ייבדק"

סוגיית מכירת האייטמים בערוצים המסחריים שוב על הפרק: נציגי המגזין הטלוויזיוני "עושים שינוי" בהנחיית טליה פלד קינן, המשודרת מדי יום בערוץ 10, מציעים בימים אלה לעמותות חברתיות לרכוש חשיפה בתכנית בסכום של 50 אלף ש"ח, כך עולה מעדויות שהגיעו לידי וואלה! ברנז'ה. כיוון שמכירת אייטמים בתכניות היא אסורה על פי חוקי הרשות השנייה, הנציגים נמנעים מפניות בכתב, והפניות נעשות על ידי חברת צד שלישי בשם "פוקסי מדיה" העוסקת במכירת תוכן שיווקי.

ההצעות שהתקבלו אצל העמותות לא הגיעו מחברת "ארצה הפקות" המפיקה את התוכן המערכתי של התכנית, אולם איש המכירות של "פוקסי מדיה" הציג עצמו כפונה מטעמם. בשיחה עם וואלה! ברנז'ה הכחיש איש המכירות של "פוקסי מדיה" אשר פנה אל העמותות, גיל יחזקאל שמו, כי הוא מועסק ב"פוקסי מדיה" או כי ביצע את הפניות עליהן דווח לוואלה! ברנז'ה.

למרות הכחשתו, ניסיון להשיגו דרך מזכירות "ארצה הפקות" הסתיים בהפניה לחברת "פוקסי מדיה". לחברה אגב אין כמעט זכר באינטרנט ופרטי ההתקשרות עמה חסויים. כתובת האימייל של גיל יחזקאל רשומה באתר שנמצא "בבניה" ואינו מכיל כל תוכן.

"חבילה שכוללת כעשרה אייטמים שמקדמים את הנושא שלך"

נציגה של אחת החברות שקיבלה פנייה מגיל יחזקאל סיפרה כי הוא פנה אליה לפני חודש, והן סרבו להצעה. "הוא הציג עצמו כנציג של התכנית וסיפר כי יוצאים לעונה שנייה שמתחילה להצטלם בדצמבר, והם ישמחו לעשות שת"פ עם הארגון שלנו", היא מספרת בשיחה עם וואלה! ברנז'ה.

מה הוא הארגון שלכם?

"אנחנו עמותה לשינוי חברתי בעלת ערכים ליברלים. מההיכרות שלי עם התכנית עמותות שמופיעות שם זה עמותות עם קו מאוד ברור - בעיקר יש שם עמותות שמזוהות עם השמאל וזה חמור שבעתיים כי זה אומר שהכסף הוא זה שמקנה לך יכולת להציג את אג'נדה שלך, ולא עצם העניין".

בכמה כסף מדובר? מה הוא הציע?

"הוא מציע חבילה שכוללת כעשרה אייטמים שמקדמים את הנושא שלך לאורך עשר תכניות. הוא אמר לנו 'קחו רבע שעה שבה מגיעים כמה נציגים שאתם רוצים מהעמותה ותדברו על מה שאתם רוצים. כולל שקופית לפני ואחרי, כולל יציאה לשטח - נצלם בשבילכם כתבות. זה קמפיין שלם בעלות של 50 אלף שקלים".

והוא הציג עצמו כמטעם מערכת התכנית?

"הם עושים הפרדה מלאה בין הצוות שעובד על האייטמים השוטפים של התכנית לבין השיווק, זה לא אותו מקום. האיש שהתקשר אלינו הוא איש שיווק. אם תגיד לו שיש לך סיפור אקטואלי בשביל התכנית - הוא יפנה למערכת העיתונאית, ושהוא עוסק רק בשיווק. הוא סיפר שבעונה הראשונה היו לא מעט עמותות שמצא חן בעיניהן השת"פ הזה והן ממשיכות לעונה השנייה. כלומר, זה זה היה מוצלח, ושכדאי גם לנו לקחת חלק".

מה ענית?

"שאנחנו ארגון דל אמצעים, ושנשמח לקדם את הנושאים בהתאם לחדשות שיהיו לנו ולא בכסף. זה כביש עוקף מוסר, עוקף תקשורת, שרק הכסף הוא האגרה שמאפשר לך לעלות עליו. אנחנו מנסים לקדם את האג'נדה שלנו באמצעים לגיטמיים, וזה מתסכל".

"זול יותר מחשיפה מקבילה ברדיו"

"עושים שינוי" עלתה לשידור בערוץ 10 לפני כחודשיים ועורכת אותה מיכל שנבל כסיף. בערוץ 10 תארו אותו בהודעה לעיתונות כ"מגזין על הנושאים החברתיים הבוערים שמעסיקים את כולנו [...] נשמע ארגונים לוחמניים שדואגים לאינטרסים שלנו, לרוב בלי שנדע ובלי לקבל חשיפה תקשורתית". חלק מאותם ארגונים לוחמניים כך מסתבר, ייאלצו לשלם כדי לקבל את החשיפה התקשורתית בתכנית. נציג אחר של עמותה ציבורית בתחום התרבות שקיבלה גם היא הצעה להשתתף בתכנית, אמר לוואלה! ברנז'ה כי הסיבה שסירב להצעה היא היותה לא חוקית.

"אם זה היה מותר בחוק והיה עשוי בשקיפות עם הצופים יכול להיות שהייתי עושה את זה. זה זול יותר מחשיפה מקבילה ברדיו", הוא אומר בשיחה עם וואלה! ברנז'ה. גם הוא מספר שפנה אליו גיל יחזקאל (המכחיש, כאמור) והציע לו תמורת 50 אלף שקלים חשיפה קבועה בתכנית. "הוא אמר שתמורת הסכום הזה נקבל אייטמים של חמש עד עשר דקות והציע שזה יהיה בין 10 ל-14 תכניות. הוא אמר שהחברה עובדת עבור ערוץ 10 והוא עובד בחברה שמפיקה תכנית בשם 'עושים שינוי' ושם מוצעת החשיפה".

אתה יכול להציג בפני את הצעת המחיר?

"הוא לא הסכים לשלוח הצעת מחיר מסודרת בכתב, ולא נימק למה".

הרשות השנייה: "מייחסים חומרה מיוחדת לתופעה"

אפשר לנחש למה ההצעות האלה נשלחות בזהירות, עם כמה שפחות עקבות בדרך. לא עברה חצי שנה מאז ירדה מאוויר תכנית של ערוץ 10, 'כל בוקר' בהגשת אורנה דץ, שנתפסה באותה הפרקטיקה בדיוק. "תופעת מכירת האייטמים היא פסולה, מנוגדת לחוק, לכללים ולזיכיון השידורים", אמרה אז איילת מצגר, מ"מ מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, הגוף המפקח - לא בצלחה יתרה - על סוגיות של תוכן שיווקי ומכירת אייטמים בערוץ 10 ובערוץ 2.

"אנו מייחסים חומרה מיוחדת לתופעה זו שכן היא מהווה הטעיה של ציבור הצופים שסבור כי תוכן השידורים הנצפה על ידו הוא אמין ומהימן, ומובא בפניו מתוך שיקולים מקצועיים במנותק מאינטרסים מסחריים. זאת בעוד שבפועל התוכן מושפע מאינטרסים מסחריים ושיווקיים, תוך פגיעה בחופש היצירה והאמנות ופגיעה באתיקה ובערכי השידור הנאותים", דברי מצגר.

"העדפה לא ראויה לעמותות עשירות על פני עניות"

בעמותת "לדעת" עוקבים זה זמן רב אחר הפרקטיקה החשאית של מכירת אייטמים בתכניות. "קידום רעיונות, עמדות, דעות ואפילו מטרות חברתיות חיוביות - תמורת כסף גרידא - אינה שונה כהוא זה ממכירת מוצר מסחרי, זכיין אשר מקבל תוכן ללא תשלום הרי שזהו דבר אסור ושאינו לגיטימי. זכיין אמור לשלם כסף עבור ההפקות שלו, קל וחומר לא להופכו למקור הכנסה", כך לדברי פרופ' אלי פולק, מנכ"ל האגודה.

"גם במישור האתי-מוסרי, התנהלות כזו נותנת העדפה לא ראויה לעמותות עשירות על פני עניות. מצער כי דווקא תכנית העוסקת כביכול בשינוי וצדק חברתי משמשת כמסחטת כספים מעמותות, אשר תכלית פעולתן היא תרומה לחברה".

מהרשות השנייה נמסר כי: "הנושא נמצא בבדיקה". מערוץ 10 נמסר בתגובה: "'עושים שינוי' היא תוכנית העוסקת בנושאים חברתיים ופועלת על פי כללי הרשות השנייה". מ"ארצה הפקות" נמסר בתגובה: "התכנית 'עושים שינוי' היא תכנית חשובה שמביאה בפני הציבור מידע לגבי מגוון העמותות למען הציבור ומעודדת פעילות התנדבותית ותרומה לחברה והכל נעשה על פי כללי הרשות השנייה".