נדב איל, ערד ניר. חדשות 12, ראובן קסטרו
נדב איל, ערד ניר/ראובן קסטרו, חדשות 12

ערד ניר VS נדב איל: זה "עיתונאי הקורונה" האמין בישראל

עודכן לאחרונה: 21.9.2021 / 7:49

בשנה וחצי האחרונות הפכו כתבי ופרשני החוץ לסמכות המובילה באולפנים לענייני מגפת הקורונה | האם הם הדיחו משם את כתבי הבריאות המסורתיים? | מיוחד: וואלה! ברנז'ה בדקה באמצעות Direct Polls LTD את מי הציבור תופס כעיתונאי הישר בישראל. חלק ד' - כתבי הסיגמנט

כתב חדשות 12 באירופה אלעד שמחיוף הוא "עיתונאי הקורונה" הנתפס כאמין ביותר - כך עולה מסקר מיוחד של וואלה! ברנז'ה. הסקר נערך על ידי שלמה פילבר וצוריאל שרון באמצעות Direct Polls LTD עבור וואלה! ברנז'ה, ובדק את רמת האמינות של עיתונאים מתחומי סיקור שונים ומפלטפורמות שונות. את כתבי וואלה! בחרנו להשאיר מחוץ לרשימה.

בחלק הראשון בדקנו מי הפרשנים האמינים בישראל על פי תחומים: פוליטי | מדיני | כלכלי | משפטי.
בחלק השני בדקנו מיהו בעל הטור השבועי המשפיע ביותר בעיתונות הכתובה.
למדד המלא >>>


אבל ראשית, הקדמה: בשלוש השנים האחרונות נאלצה העיתונות הישראלית "להתמודד" עם 4 מערכות בחירות ומגפה עולמית שעדיין נותנת אותותיה. בתקופה הזו הצורך הציבורי לקבל עיתונות טובה, איכותית ובעיקר אמינה הפך בעינינו לחשוב מאי פעם.

כן, לכולם יש דעות - ושיח הפוזיציה הוא הדומיננטי: אבל הפעם החלטנו בוואלה! ברנז'ה שהסקר לא יבדוק מי צועק יותר חזק, מי מקבל יותר לייקים, מי שופר יותר גדול ומי מצייץ הכי טוב - ובחרנו לחזור לבסיס האם: מי הכי אמין. מי נתפס בפני הציבור ככתב הלא מוטה וכפרשן האובייקטיבי.

ולסיום ההקדמה הארוכה, הסתייגות מתודולוגית: בדיוק כמו בסקרים פוליטיים - צריך לזכור שבסוף, גם סקרים הם דבר מוגבל, לעיתים שטחי, שלא בהכרח משקף נאמנה הכל - ובוודאי מוטה ממצב רוח ומאמת לשעתה. נזכיר גם כי פעמים רבות, בוודאי כשמדובר בעיתונאים - בעין הציבורית לא ממש קיים הבדל בין אמינות לפופולריות, שכן אנשים נוטים להעריך ולאהוד את מי שבעיניהם נתפס כאמין. נוסיף גם כי רשימת העיתונאים הורכבה על ידי וואלה! ברנז'ה ו-Direct Polls LTD וייתכן כי במקום אחר הייתה מתפתחת רשימה שמית אחרת. ועדיין, הקו שהנחה אותנו היה ניסיון לקבל הצצה לאופן בו נתפסת צמרת העיתונאים הישראלית בעיניי כלל הציבור.

פרשני הקורונה: מה עומד מאחורי הנתונים?

הנתון אולי הבולט ביותר בתוצאות הסקר הוא שעם כל הכבוד להסבה הזמנית שעשו פרשני החוץ הוותיקים (ערד ניר מ-12 ונדב איל מ-13) לפרשני קורונה, באופן ממוצע הציבור הרחב עדיין מציב את פרשני הבריאות המסורתיים (יואב אבן מ-12 והילה אלרואי מ-13) כאוטוריטות בתחום. במקרה של אבן, אף מובילה. יוצא דופן הוא המקום הראשון ברשימה, שמחיוף, שלצד דיווחי הקורונה ממשיך לדווח באופן אינטנסיבי על המתרחש בעולם ולא מתיימר להתמחות רק בנושא המגפה, אלא בהקשר מיקומה בחדשות החוץ.

מבין שני הגלדיאטורים שהמציאו את עצמם מחדש - ניר ואיל - בולטת הובלתו של איל. הסיבה לכך היא כפולה: נוכחותו המרשימה גם ברשתות החברתיות, והאג'נדה הלוחמנית שלו במתנגדי החיסונים. ניר, שמחזיק בעמדות ספקניות יותר (בפעם האחרונה, על היעדר השקיפות בקבלת ההחלטה לחסן בחיסון השלישי), ככל הנראה משלם על כך את המחיר, למרות היותו משדר בפלטפורמה הרבה יותר חזקה.

בתחתית הרשימה, בהתאמה, נמצאות כתבת תאגיד השידור כאן קטי דור וכן כתבת דה מרקר המוערכת רוני לינדר-גנץ. הסיבה, כמו במקרים קודמים הוא כוחה של הפלטפורמה, או במקרה זה חולשתה: חדשות כאן 11 הן בעלות רייטינג נמוך משמעותית מזה של החדשות בערוצים המסחריים. והפרינט, כלל אינו במגרש.

יואב אבן. ברני ארדוב
עם כל הכבוד לאוטוריטות החדשות. יואב אבן/ברני ארדוב

המדגם נערך על ידי שלמה פילבר וצוריאל שרון באמצעות Direct Polls LTD עבור וואלה! ברנז'ה, בין התאריכים 25 עד ה- 26 באוגוסט 2021, באמצעות מערכת דיגיטלית בשילוב פאנל, בקרב 540 משיבים בוגרים (18+) מכלל האוכלוסייה דוברת עברית בישראל החשופה לתקשורת רדיו וטלוויזיה. טעות הדגימה הסטטיסטית 4.5%+- בהסתברות של 95%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully