עמית סגל, בן כספית, נחום ברנע. גיא גלעד עבור 103fm, ראובן קסטרו
עמית סגל, בן כספית, נחום ברנע/ראובן קסטרו, גיא גלעד עבור 103fm

הקובעים: עמית סגל ובן כספית - בעלי הטור המשפיעים בישראל

עודכן לאחרונה: 12.9.2021 / 10:30

מהפך בצמרת גזרת סוף השבוע | פרשני ידיעות אחרונות נחום ברנע וסימה קדמון איבדו את מקומם בראש | מיוחד: וואלה! ברנז'ה בדקה באמצעות Direct Polls LTD את מי הציבור תופס כעיתונאי הישר בישראל. חלק ב' - הקובעים

הפעם החלטנו בוואלה! ברנז'ה שהסקר לא יבדוק מי צועק יותר חזק, מי מקבל יותר לייקים, מי שופר יותר גדול ומי מצייץ הכי טוב - ובחרנו לחזור לבסיס האם

עכשיו זה רשמי: עיתונאי חדשות 12 עמית סגל הוא בעל הטור שנתפס כאמין ביותר בגזרת סוף השבוע - כך עולה מסקר מיוחד של וואלה! ברנז'ה. הסקר נערך על ידי שלמה פילבר וצוריאל שרון באמצעות Direct Polls LTD עבור וואלה! ברנז'ה, ובדק את רמת האמינות של עיתונאים מתחומי סיקור שונים ומפלטפורמות שונות. את כתבי וואלה! בחרנו להשאיר מחוץ לרשימה.

בחלק הראשון בדקנו מי הפרשנים האמינים בישראל על פי תחומים: פוליטי | מדיני | כלכלי | משפטי. למדד המלא >>>

אבל ראשית, הקדמה: בשלוש השנים האחרונות נאלצה העיתונות הישראלית "להתמודד" עם 4 מערכות בחירות ומגפה עולמית שעדיין נותנת אותותיה. בתקופה הזו הצורך הציבורי לקבל עיתונות טובה, איכותית ובעיקר אמינה הפך בעינינו לחשוב מאי פעם.

כן, לכולם יש דעות - ושיח הפוזיציה הוא הדומיננטי: אבל הפעם החלטנו בוואלה! ברנז'ה שהסקר לא יבדוק מי צועק יותר חזק, מי מקבל יותר לייקים, מי שופר יותר גדול ומי מצייץ הכי טוב - ובחרנו לחזור לבסיס האם: מי הכי אמין. מי נתפס בפני הציבור ככתב הלא מוטה וכפרשן האובייקטיבי. בחלקים הבאים נבחן מי נתפס כטוב יותר בסיקור הקורונה ומיהו המגיש המהווה סמכות מקצועית ומהימנה בעיני הציבור.

ולסיום ההקדמה הארוכה, הסתייגות מתודולוגית: בדיוק כמו בסקרים פוליטיים - צריך לזכור שבסוף, גם סקרים הם דבר מוגבל, לעיתים שטחי, שלא בהכרח משקף נאמנה הכל - ובוודאי מוטה ממצב רוח ומאמת לשעתה. נזכיר גם כי פעמים רבות, בוודאי כשמדובר בעיתונאים - בעין הציבורית לא ממש קיים הבדל בין אמינות לפופולריות, שכן אנשים נוטים להעריך ולאהוד את מי שבעיניהם נתפס כאמין. נוסיף גם כי רשימת העיתונאים הורכבה על ידי וואלה! ברנז'ה ו-Direct Polls LTD וייתכן כי במקום אחר הייתה מתפתחת רשימה שמית אחרת. ועדיין, הקו שהנחה אותנו היה ניסיון לקבל הצצה לאופן בו נתפסת צמרת העיתונאים הישראלית בעיניי כלל הציבור.

הקובעים: מה עומד מאחורי הנתונים

ממצא מעניין נוסף הוא על רקע היות ישראל היום העיתון הנחשף בישראל. העובדה הזאת לא ממש מסייעת לו כשזה מגיע לאמינות הציבור

בניגוד למסך, שם עמיתו לחדשות 12 יאיר שרקי עקף אותו ברמת האמינות כפי שתופס אותו הציבור, עמית סגל מחזיק בראש העיתונאים האמינים בישראל בידיעות אחרונות. הסיבות לכך מובנות: נוכחותו הרבה ברשתות החברתיות, וכן הכוח שהוא שואב מהמסך כמותג העומד בפני עצמו. אגב, גם סגל האב - עורך מקור ראשון - מציג בסקר נוכחות לא מבוטלת וממקם את המשפחה ברביעיה העליונה.

ממצא מעניין נוסף הוא על רקע היות ישראל היום העיתון הנחשף בישראל. העובדה הזאת לא ממש מסייעת לו כשזה מגיע לאמינות הציבור, ולפי הסקר, בעל הטור השבועי מתי טוכפלד עומד רק במקום החמישי עם רמת אמון בינונית, כאשר קרוב ל-60% מהציבור כלל אינו מכיר אותו. ממול, למרות דעיכת כוחם, פרשני ידיעות אחרונות נחום ברנע וסימה קדמון עדיין שולטים בשישיה העליונה. יחד עם סגל נראה כי העיתון מצליח לשמור על כוחו כמוביל סדר יום בפער מובהק - לפחות בגזרת סוף השבוע וביחס לעיתונים האחרים.

גם היות פרשן מעריב בן כספית שני ברשימה היא עדות לכוחו ונובעת ככל הנראה אף היא מנוכחותו ברשתות וברדיו. הנתון מקבל משנה תוקף אל מול פרשן יוסי ורטר מהארץ, שלמרות שהפלטפורמה בה הוא כותב לא זוכה לחשיפה הרבה יותר נמוכה מזו של מעריב - בציבור הרחב כלל לא מכירים את שמו. במילים אחרות, שאולי מסכמות בצורה הטובה ביותר את נתוני הסקר: הפרסונה יותר חזקה מהפלטפורמה.

עמית סגל, בן כספית, נחום ברנע. גיא גלעד עבור 103fm, ראובן קסטרו
הצמרת. סגל/ראובן קסטרו, גיא גלעד עבור 103fm

המדגם נערך על ידי שלמה פילבר וצוריאל שרון באמצעות Direct Polls LTD עבור וואלה! ברנז'ה, בין התאריכים 25 עד ה- 26 באוגוסט 2021, באמצעות מערכת דיגיטלית בשילוב פאנל, בקרב 540 משיבים בוגרים (18+) מכלל האוכלוסייה דוברת עברית בישראל החשופה לתקשורת רדיו וטלוויזיה. טעות הדגימה הסטטיסטית 4.5%+- בהסתברות של 95%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully