וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

yes עוברת לניסוי שיווקי ב-VOD ל-10 אלף מנויים

ערן גבאי

14.1.2007 / 21:37

על-פי ההערכות, שר התקשורת אישר את המינוי כדי למנוע מהצעת חוק פרטית בנושא להגיע לוועדת השרים לענייני חקיקה

שר התקשורת, אריאל אטיאס, החליט היום להעביר את חברת הלוויין yes לשלב ניסוי שיווקי ב-VOD (וידיאו על פי דרישה) ולאפשר לכ-10 אלף ממנויי חברת הלוויין לקבל את השירותים בזמן הקרוב - כך נודע ל-TheMarker.

כפי שנחשף לאחרונה ב-TheMarker, השר אטיאס ניהל מגעים בעניין במשך השבועות האחרונים עם מגישי הצעת החוק הפרטית - חברי הכנסת יורם מרציאנו, אורית נוקד ורונית תירוש - שעניינה במתן אפשרות גם לחברת הלוויין yes לעשות שימוש בשירות ה-VOD - בניסיון למנוע את העלאת הנושא לדיון בוועדת שרים לחקיקה. היום הגיעו הצדדים להסכמה, כך שחברי הכנסת ימשכו את ההצעה ולא יעלו אותה בפני ועדת השרים לחקיקה, ובמקביל התחייב אטיאס לאפשר ל-yes ניסוי שיווקי ל-10 אלף מנויים כבר בזמן הקרוב.

חברי הכנסת מרציאנו ותירוש יפגשו עוד השבוע עם השר אטיאס, בניסיון לזרז את השימוע שהוא עורך בנושא לחברת הלוויין ולהקדים את מועד תחילת הניסוי השיווקי.

בחברת הלוויין yes מביעים דווקא חשש מההסכמות האלה וחוששים מכך ששלב הביניים - הרחבת הניסוי הטכנולוגי המתקיים כיום ל-500 איש לניסוי שיווקי שיקיף כ-10 אלף איש - יעכב דווקא את הפתרון המלא ואת האישור לכל מנויי חברת הלוויין לעשות שימוש ב-VOD. השר אטיאס מעדיף להמתין ולהגיע להחלטה סופית בעניין רק אחרי שוועדת גרונאו תניח בפניו את מסקנותיה בעניין זה.

משרד התקשורת אישר לפני כ-5 חודשים לחברת הלוויין yes לבצע ניסוי טכנולוגי מוגבל ב-VOD על גבי רשת התקשורת של בזק, למשך שנה, והתיר לה לחבר עד 500 מנויים לשירות. בינתיים, מתקשה חברת הלוויין yes בחודשים האחרונים לגייס מנויים חדשים, ולמעשה בחודשיים האחרונים, לראשונה בתולדותיה, היא לא רשמה גידול במספר המנויים. בחברת הלוויין ייחסו את הקושי הרב בגיוס מנויים לעובדה שחברת הלוויין אינה מורשית לשווק את שירות ה-VOD, בדומה לחברות הכבלים.

בשל היעדר התחרות על שירותי ה-VOD, החליטה לאחרונה חברת הכבלים הממוזגת לנצל את המצב ולהעלות את מחיר השימוש החודשי בשירות לכל 300 אלף מנויי השירות בכ-3 שקלים, מ-9.99 שקלים בחודש כיום לכ-12.9 שקל.

דבר הרגולטור: לא בשנתיים הקרובות

רגולטור בכיר מאוד בשוק התקשורת אמר ל-TheMarker לאחרונה, כי "חברת yes לא תקבל את האישור לאספקת שירותי ה-VOD בשנתיים הקרובות. גם אם השר יזרז את המהלך, הוא יוכל להשפיע על זירוז ההיתר ברמה של כמה חודשים בלבד".

אותו גורם ביסס את קביעתו על כך שמדובר בהליך פרוצדורלי מסובך שמחייב שינוי בתנאי הרשיון של yes, ובתהליך חקיקה ארוך. מהרגע שמשרד התקשורת יידרש לעבוד על תזכיר החוק, עבור בהגשת החוק, דיוני ועדות הכנסת, הלוביסטים, השימועים, והחקיקה בכנסת - כל אלה יימשכו זמן רב. על כן, ההיתר ל-yes לעשות שימוש בשירות הזמנת הסרטים וסדרות הטלוויזיה על פי בחירה אישית ימשיך לשמש יתרון אסטרטגי רב מעלה עבור חברות הכבלים על פני חברת הלוויין בשנתיים הקרובות.

משרד התקשורת מוגבל ביכולתו לאשר ל-yes את השימוש בשירות כיוון שה-VOD מחייב שימוש של yes בתשתית של בזק, ומפר בכך את ההפרדה המתחייבת שבין שירותי תשתית ותוכן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully