חיים מנור: "אין מה לעשות, צריך להתפרנס"

מפיק הטלוויזיה אמר את הדברים בדיון של ו. החינוך של הכנסת שעסק בתכנית "הפוליגרף". נציג רשת: "אנשים רק צריכים להגיד את האמת"

ענת קם
22/07/2008

יממה לאחר הודעת רשת כי תדחה בשעה את שידור השעשועון השנוי במחלוקת "הפוליגרף", דנה היום ועדת החינוך של הכנסת בתכנית. בדיון בו נכחו מפיק התוכנית חיים מנור, סגן מנהל התוכניות ברשת עמוס נוימן, מנכ"ל הרשות השניה מנשה סמירה ופסיכולוגים, טענה רשת כי לא נחצה קו אדום למרות הפרובוקציה.

סגן מנהל מחלקת התוכניות ברשת עמוס נוימן טען כי התכנית אינה שונה מתכנים אחרים המשודרים בערוץ: "הטלוויזיה החינוכית משדרת בשעות הצהרים תכנים של סמים, סקס, אלימות והשפלה של ילדים. לעומת 300 תלונות שקיבלה הרשות אנחנו קיבלנו 900 פניות של אנשים שרוצים להשתתף ו-800 אלף איש צפו בתוכנית. הדבר היחיד שהאנשים בתוכנית צריכים לעשות זה להגיד את האמת... ברור שהיתה כאן פרובוקציה ועדיין אני לא חושב שנחצה קו אדום. החלטנו להעביר את שעת השידור כדי להיענות לרחשי לב הציבור".

בתום הדברים פנה מפיק התוכנית, חיים מנור ליושב ראש הועדה, חבר הכנסת הרב מיכאל מלכיאור ואמר: "אתה יודע איך זה, אין מה לעשות, צריך להתפרנס". בתגובה לאמירתו זעם מלכיאור ואמר: "האם זוהי אמירה ערכית? זוהי תוכנית בזויה, מציצנית אשר מספקת פורנוגרפיה של ערכים. השאלה היא לא האם יש תכנים לא ראויים נוספים אלא האם לא הגיעה השעה להפעיל ריסון עצמי. אני מתנגד בכל תוקף לצנזורה אך יש לבחון את שעת שידור התוכנית והפרומואים. שידור התוכנית בשעה 21:00 היא פלישה לרשות הרבים של ילדים המוצגת כשעשוע, והמסמלת ערכים קיצוניים ובוטים. לא נפעיל צנזורה אך יש כאן צורך באמירה ערכית- התוכנית אינה ראויה".

נורית אמיתי: התכנית לא ראויה

מתי אנג'ל שאירגן עצומת אזרחים כנגד התוכנית אמר כי ערוץ 2 פוגע באנשים תמורת כסף: "התגובה שלכם דומה לתגובה של ילד שמרביץ מכות. כשאני ניגש לילד הוא תמיד אומר 'אבל כולם מרביצים'. התכנים שמציגים בצהריים הם פיקשן- בדיה ואתם מתיימרים להציג את האמת... במקרה שלכם המניעים ברורים: פגיעה באנשים זה דבר מוכר וזה מה שמביא לכם לקוחות וכסף".

מנהלת אגף פסיכולוגיה במשרד החינוך, חווה פרידמן אמרה בוועדה כי "זוהי פורנוגרפיה משפחתית. יש כאן השפעה קשה ורחבה על אנשים במעגלים רחבים של משפחה וחברים שלא יתכן כי חתמו על הסכמה. זוהי חצייה מסוכנת של קווים אדומים".

מנכ"ל הרשות השנייה מנשה סמירה: "לערוץ מרכזי כמו ערוץ 2, שזוכה לצפיית שיא שאין לה אח ורע בעולם, יש אחריות ציבורית נרחבת. תוכנית זו משודרת בארצות הברית בערוצי נישה בשעות מאוחרות ולא יתכן כי היא תשודר כפי שהיא משודרת כיום. יש כאן מקח וממכר בחוויות אישיות של אנשים אל מול פני האומה. אנו רוצים טלוויזיה חופשית אך אחראית וחלק מהריסון הנדרש הוא לא לשדר תכנים אלה בשעות השיא".

נורית אמיתי, חברת מועצת הרשות השניה אמרה בדיון כי "התוכנית מציצנית, לא ראויה ויש עליה ביקורת קשה, אבל אין לנו דרך להוריד תוכנית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully