וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אילנה דיין: אין הדלפות בריאות יותר

אורן פרסיקו

30.7.2008 / 13:25

בכתבה באתר העין השביעית העוסקת בהדלפות מחקירת ראש הממשלה אומרת דיין: לעצם פרסום המסמך יש משמעות אסתטית

בשבוע שעבר פירסמו העיתונים תמלילים מחקירות אהוד אולמרט ואורי מסר בהיקפים שהגיעו לכשליש מנפח עמודי החדשות בכל עיתון. הפרסומים, ובמיוחד היקפם, עוררו את חמתם של פרקליטי ראש הממשלה, שדרשו, ועדיין דורשים, לערוך חקירה יסודית לגילוי מקור ההדלפות, שהן, לדבריהם, חסרות תקדים.

"אין כל חידוש מהותי בפרסומים מהשבוע האחרון", פוסקת העיתונאית אילנה דיין, מנחת התוכנית "עובדה", המשודרת בערוץ 2. דיין מבטלת את "הנטייה להתייחס לפרסומים האלה כאילו פתאום גילינו שהמשפט מתנהל בתקשורת ו'מה יהיה' ו'לאן הולכת החברה". לדבריה, "בכל תיק פלילי גדול יש הדלפות, לפעמים רק מצד אחד של המתרס ולפעמים משני צדי המתרס, ולפעמים גם ממקורות פחות צפויים".

באשר להדלפות מחקירת ראש הממשלה אומרת דיין כי היא "לא יכולה לדמיין הדלפות בריאות יותר", שכן "אנחנו כציבור חייבים לקבל כמה שיותר אינפורמציה על חקירות שמתנהלות נגד ראש הממשלה". דיין חושבת גם כי היתה חשיבות דווקא לפרסום התמליל המלא. "אחת הטענות שחוזרות על עצמן מסביבתו של ראש הממשלה היא שההדלפות הן מגמתיות וכוללות חלקי מידע. זו התשובה לזה", היא אומרת. "אנחנו, כעיתון, משלמים מחיר, מכבידים על הקורא, אבל לעצם העובדה שמפרסמים מסמך יש משמעות אסתטית. זה כמו שיום אחרי הבחירות מפרסמים את כל תוצאות האמת, במלואן, גם כשזה לא באמת נחוץ. אגב, מי שבאמת קרא את זה עבר חוויה מאוד, נקרא לזה בלשון עדינה, מיוחדת. לא דומה הקריאה של כל החקירה והרצף של חללי הזיכרון בתודעתו של ראש הממשלה כקריאה של חלקים נבחרים מהתמליל".

טענה אחרת שעלתה מכיוונו של ראש הממשלה היתה שהחקירות פוגעות בהליך המשפטי התקין. לדעת דיין נוטה הכף במקרה זה לזכות הציבור לדעת. "יש אינסוף קטטות בין האינטרס הציבורי במידע ובין אינטרס ציבורי אחר: פעם בשקט, פעם בשלום הציבור, פעם בבטחון המדינה ופעם בצנעת הפרט. אני יודעת שההדלפות גובות מחיר, אבל מה שהיה נכון לפרשה הראשונה לא נכון לחקירה השמינית. מדובר בראש ממשלה שצבר מאגר מכובד של חשדות וחקירות, ובמצב הזה אני רוצה לראות את התקשורת יותר דרוכה, יותר ערנית ויותר רעבה להדלפות". עוד על ההדלפות מחקירות ראש-הממשלה: אילנה דיין, אמנון אברמוביץ', אורית שוחט ונחום ברנע באתר "העין השביעית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully