"נפתחו תיקים פליליים לעיתונאים ישראלים שנכנסו לעזה"

פרקליטות המדינה עדכנה בכך את מנכ"ל לשכת העיתונות הממשלתית. סימן: "נדאג להעביר את המסר לעיתונאים והמערכות"

עדי שמחוביץ וענת קם
19/02/2009

המשנה לפרקליט המדינה עורך הדין שי ניצן שלח היום מכתב למנהל לשכת העיתונות הממשלתית דניאל סימן בעניין כניסת עיתונאים ישראלים לרצועת עזה. במכתב הודיע עורך הדין ניצן לסימן כי לאחרונה נפתחו כמה תיקים פליליים לעיתונאים ישראליים שנכנסו לרצועת עזה בחודשים האחרונים, על אף האיסור הגורף על כך. בחודשים האחרונים עוכבו לחקירה במשטרת שדרות כתבת הארץ עמירה הס וכתב ערוץ 10 שלומי אלדר לאחר שנכנסו לרצועת עזה ללא היתר. עיתונאים ישראלים נוספים בעלי אזרחות זרה נכנסו לעזה ונגד חלקם נפתחו תיקים פליליים, אך נוכח הנסיבות הוחלט לגנוז חלק מהתיקים תוך אזהרת העיתונאים כי חזרה על התנהגות זו תוביל להעמדה לדין.

האיסור על כניסת ישראלים לרצועת עזה נקבע בחוק ההתנתקות והעניק למפקד פיקוד הדרום את הזכות להתיר כניסות במקרים מסוימים על פי שיקול דעתו. במכתבו של ניצן נכתב: "יודגש, כי בהתאם לחוות דעת שירותי הביטחון בעניין, כניסת ישראלים, ובכללם עיתונאים ישראלים, לרצועת עזה ללא היתר, מסכנת באופן ממשי הן את ביטחונם האישי, הן את ביטחון המדינה ושלום הציבור, וזאת, בין היתר, בשל החשש הכבד מחטיפת ישראלים בשטחי רצועת עזה וההשלכות הקשות של אירוע כגון זה. חטיפות של עיתונאים ברצועת עזה אירעו בשנים האחרונות לא אחת".

עוד נכתב במכתב כי בשל המצב הביטחוני לא ניתנים היתרי כניסה לעזה לאזרחים ישראלים, כולל עיתונאים. במקרים שונים הוגשו נגד עמדה זו עתירות לבג"צ, אולם, בהמלצת בית המשפט נמחקו העתירות, לאחר שבית המשפט שמע את נימוקי המדינה לעמדתה.

דני סימן, מנכ"ל לשכת העיתונות הממשלתית, אמר בתגובה: "אנחנו נדאג להעביר את המסר לעיתונאים, נעביר ביום ראשון הקרוב מכתב למערכות ולמערכות הזרות ונביא את המידע לידיעתם". שלומי אלדר אמר לוואלה! ברנז'ה: "כשחזרתי לישראל עוכבתי במשטרת שדרות, מסרתי עדות ובזה זה הסתיים". את תגובתה של עמירה הס לא ניתן היה להשיג.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully