"כדי לקבל רישיונות יש לעמוד בהתחייבויות"

לדברי יו"ר ועדת הכלכלה, חבר הכנסת אופיר אקוניס: "הצעת חוק הרפורמה בתקשורת מרחיקת לכת". צנגן וניר: "פרסום בכבלים ובלווין מחריף את חוסר האיזון"

ענת קם
24/06/2009

"הרפורמה בתקשורת מרחיקת לכת, תשפיע קודם על הטלוויזיה ואחר כך על שאר גופי התקשורת. ברור שכדי לקבל רישיונות כולם יצטרכו לעמוד בהתחייבויות”, כך אמר הבוקר חבר הכנסת אופיר אקוניס, יו"ר ועדת הכלכלה, בדיון בעניין הצעת החוק לרפורמה בשוק התקשורת שכוללת, בין היתר, מעבר לשיטת רישיונות בטלוויזיה המסחרית. שר התקשורת משה כחלון אמר בדיון כי בכוונתו לסיים את הליך החקיקה עד החורף הקרוב בגלל חשיבותו ואופק הפעילות שהוא יעניק לענף.

יושב ראש איגוד הבמאים רני בלייר אמר: “אנחנו לא רואים ברישיונות שום דבר שיכול לחזק את היצירה המקומית המקורית", וגם חבר הכנסת חיים אורון הביע את התנגדותו לרפורמה שתגדיל את מספר גופי השידור, מאחר שלדבריו השוק קטן מדי: “תחרות יתר תביא למצב ששוק הפרסום לא יכיל אותה, ייכנס פחות כסף מפרסום שיוביל להפקות ירודות, או שמישהו יעוף החוצה ולא יהיה פה פלורליזם. עודף ספקים בתחום היא לא לטובה, השוק קטן מדי. כשנחלק את עוגת הפרסום, איזה מוצר יהיה בסוף?”. חבר הכנסת דב חנין התנגד אף הוא למעבר לשיטת הרישיונות בשל הקושי לקחת רישיון מגוף משדר. לעניין ערוץ 10 אמר חבר הכנסת חנין, כי "יש לנו כמדינה אינטרס בזה שיהיה ערוץ10. הדרך להבטיח את זה היא לא לשנות את השיטה מהיסוד אלא להכנס להידברות עם ערוץ 10”.

היועצת המשפטית של ועדת הכלכלה, עורכת הדין אתי בנדלר, עמדה על ההבדלים בין השיטות: “שיטת הזיכיונות מאפשרת תחרות הוגנת ושווה בין המתחרים וממקסמת את התועלות למפרסם המכרז. בטלוויזיה המסחרית הייתה מגבלה של תדרים ולא ניתן היה לתת לכל מי שרצה לשדר ולכן הלכו למכרז. ההבדל המשמעותי הוא שבתום תקופת זיכיון יש שוב תחרות. כשתהיה תחרות כל אחד יציע יותר, ברגע שיהיו רישיונות ולא תהיה תחרות לא ישקיעו ביצירה הישראלית. ברור שאף בעל רישיון לא ישקיע יותר מהמינימום הנדרש, לכן צריך לעגן בחוק את המינימום ולא לאפשר לרגולטור לסטות ממנו”.

נציגי הרגולציה היו תמימי דעים בתמיכה ברישיונות. יושבת ראש מועצת הרשות השנייה נורית דאבוש אמרה כי "השיטה הנכונה ביותר לשוק הזה היא שיטת הרישיונות. ארבע שנים ניסיונו ליצור רגולציה אפקטיבית וביקשנו כלי אכיפה כמו של המועצה לשידורי כבלים ולווין. הרישיונות לא יפתרו את כל הבעיות אבל אנחנו מנסים שיטה חדשה כי הקודמת לא עבדה. זה ייצור רגולציה אפקטיבית ואופק כלכלי". יו"ר מועצת הכבלים והלווין ניצן חן אמר ששיטת הרישיונות בכבלים ובלווין הוכיחה את עצמה ועל כן היא השיטה הנכונה גם לערוצים המסחריים.

"בעד תחרות, אבל עם הקלות"

נציג דירקטוריון רשת יוחנן צנגן טען כי “הרגולציה הנוכחית מיושנת ולא רלוונטית. אם יחלו פרסום בכבלים ובלווין אנחנו מחריפים את חוסר האיזון בין הגופים, נגדיל את התחרות על אותו שוק והוא לא יגדל משמעותית בשנים הקרובות" לדבריו, "אנחנו בעד התחרות ובעד ערוץ 10 ומבקשים לתת לו את כל ההקלות האפשריות אבל מבקשים לקבל בעצמנו אותן הקלות”.

מנכ"ל קשת אבי ניר תמך בדבריו של צנגן והוסיף: "אחת הבעיות היא ההתלות בפתרון של האכיפה. צריך לייצר מערכת שתוכל בזכות עצמה לעמוד במחויבויות ולא בזכות אכיפה, לייצר לעצמה תמריצים. צריך לעשות טיפול שורש כעדי לבדוק איך ערוץ מסחרי מגיע למצב של ערוץ 10. איך אנחנו מייצרים את המערכת הזאת כי המערכת הנוכחית פשוט לא עובדת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully