לע"מ ומועצת העיתונות יקבעו מיהו עיתונאי

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בשלושה חודשים את הדיון בהצעת החוק המבקשת לעגן בחקיקה חיסיון מקורות עד לדיון של שני הגופים בשאלה "מיהו עיתונאי"

אמילי גרינצווייג
22/05/2011

וועדת השרים לענייני חקיקה דנה היום (א') בהצעת חוק של ח"כ נחמן שי (קדימה) המבקשת לעגן בחקיקה חיסיון מקורות עיתונאיים. בדיון הוחלט לדחות את הדיון לגבי הצעת החוק עצמה בשלושה חודשים וכי קודם לכן, תוקם וועדה משותפת לשכת העיתונות הממשלתית, יחד עם מועצת העיתונות וח"כ שי אשר תדון בשאלה "מיהו עיתונאי".

בשבוע שעבר החליטה מועצת העיתונות לתמוך בהצעתו של ח"כ שי, במסגרתה יעוגן הנושא בחקיקה. הצעת החוק עצמה מהווה תיקון לפקודת הראיות. על פיה, יהיו העיתונאים בישראל זכאים לחופש פעולה מלא בכל הקשור למסירת מקורות מידע לרשויות החוק השונות. עיתונאי שמגן על מקורותיו, לא יאלץ למסור מהיכן השיג את המידע לצורך הכנת הכתבה. עוד מציע ח"כ שי כי בית המשפט לא יהיה רשאי לבקש מסמכים או ראיות אחרות מכלי תקשורת, זאת למעט מקרים חריגים. הצעות חוק דומות הונחו על שולחן הכנסת גם על ידי חברי הכנסת ניצן הורוביץ וזהבה גלאון.

אורן הלמן ראש לשכת העיתונות אמר בתגובה :"יש היגיון בהצעה לתאם עם לשכת העיתונות הממשלתית. התעודות שאנו מנפיקים הן סוג של הגדרה מעשית למי הוא עיתונאי, הנושא נפל על קרקע פורייה משום שבעצה אחת עם השר אדלשטיין מוקמת בימים אלה ממש וועדה מייעצת למנהל לע"מ שתמליץ עלך עדכון הכללים לזכאות לתעודת עיתונאי ותתייחס בין היתר לנושא המדיה החדשה, עיתונות מקומית, פרילאנסרים, יוצרים דוקומנטריים וכו', אין ספק כי הנושא מאוד רלוונטי ללע"מ והצעת החוק".

ח"כ ד"ר נחמן שי מסר בתגובה: "לראשונה מאז הכנסת ה – 11 יש סיכוי שועדת שרים לענייני חקיקה תאשר את חוק החיסיון העיתונאי. בדיונים שהיו היום התברר שיש כמה שרים שמצדדים בהצעה הזאת. שורש הבעיה כרגע הוא בהגדרה מיהו עיתונאי, הגדרה שנמתחה בשנים האחרונות לכיוונים חדשים בגלל האינטרנט. משרד המשפטים ימנה צוות שיבחן את הסוגיה. אני רואה בזה פתח לתקווה, סוף סוף מחלחלת ההגדרה שהעיתונות והתקשורת ממלאות תפקיד מרכזי וחשוב בדמוקרטיה הישראלית ויש להגן עליהן ולאפשר להן לעשות עבודתן בצורה אמיצה וללא משוא פנים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully