סיכום ענף הפרסום לחציון: שלושה מארבעת המשרדים הגדולים נחלשים

מקאן אריקסון, באומן בר-ריבנאי ושלמור אבנון עמיחי Y&R רשמו ירידה ממוצעת של כ-8% בהיקף פעילותם במחצית הראשונה של 2011. אדלר חומסקי & ורשבסקי הגדיל את פעילותו ב-7%

שחר רן

אחרי שסיימו את 2010 עם גידול של 3.5% בהיקף הפעילות, שלושה מתוך ארבעת משרדי הפרסום הגדולים בישראל - מקאן אריקסון, באומן בר-ריבנאי ושלמור אבנון עמיחי Y&R - מסיימים את המחצית הראשונה של 2011 עם ירידה ניכרת של כ-8% בממוצע בהיקף הפעילות, לעומת החציון המקביל אשתקד (נתוני יפעת בקרת פרסום).

מבין ארבעת הגדולים, היחידי שרשם גידול בהיקף פעילותו הוא אדלר חומסקי & ורשבסקי, שסיים את החציון בעלייה של 7% - מפעילות בהיקף של 203.3 מיליון שקל בחציון המקביל ב-2010 ל-218.5 מיליון שקל בחציון הראשון של 2011. את הצמיחה רשם המשרד, בין השאר, בזכות גידול בתקציבי הפרסום של בנק הפועלים ומפעל הפיס ובזכות קבלת הבלעדיות על תקציב פלאפון. ההתחזקות של אדלר חומסקי & ורשבסקי בולטת במיוחד על רקע היותו היחיד מבין הארבעה שסיים את 2010 עם ירידה בהיקף הפעילות (6%-).

מבחינת היקף הפעילות, מקאן אריקסון ממשיך להוביל: היקף פעילותו של המשרד במחצית הראשונה של השנה הסתכם ב-280.3 מיליון שקל, לעומת 218.5 מיליון למשרד המדורג שני, אדלר חומסקי & ורשבסקי. מקאן אמנם זכה בששת החודשים הראשונים של 2011 בתקציבים משמעותיים כמו זה של המכללה למינהל ונהנה מהגדלת תקציבי סלקום ואל על, אך חלק מלקוחותיו ובהם תנובה, רבוע כחול ואסם צימצמו את השקעתם בפרסום - ולכן רשם המשרד ירידה של 7% בפעילותו.

המשרד השלישי בגודלו, באומן בר-ריבנאי, רשם במחצית הראשונה של 2010 צמיחה של כ-30% בהיקף הפעילות, אך ב-2011 ירד היקף פעילותו של המשרד בכ-8%, לאחר שאיבד את תקציב מי עדן ואת חלקו בתקציב פלאפון. שלמור אבנון עמיחי, שבתחילת השנה מינה שלושה מנכ"לים משותפים חדשים, איבד את את תקציבי פרטנר וישראכרט, ולכן היקף פעילותו ירד ב-9%. יהושע TBWA, שסיים את המחצית הראשונה של 2010 עם צמיחה מרשימה של 70%, ספג ב-2011 ירידה של כ-16%.

משרד דרורי שלומי, שסיים את 2010 במקום 13, התברג הפעם אל המקום ה-11, עם היקף פעילות של כ-59 מיליון שקל. לדברי נתי יעקובי, מנכ"ל יפעת בקרת פרסום, "אין ספק כי המשרד הבולט בדירוג הוא דרורי שלומי, שחווה גידול של כ-50% בזכות מיזוג עם משרד ברלזון רן לוי, ובזכות קמפיין ההשקה של ספקית הגז נובל אנרג'י והגידול בתקציבי סנו, ‘ישראל היום' וסוכנות רכב לים התיכון".

את הגידול המשמעותי ביותר מבין 20 משרדי הפרסום הגדולים בישראל רשמה דווקא לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ), שנהנתה מגידול של 57% בהוצאה הממשלתית על פרסום - מ-46.2 מיליון שקל בחציון הראשון של 2010 ל-72.8 מיליון שקל בחציון הראשון של 2011.

המפרסמת הגדולה במשק: קבוצת שטראוס

למרות התחרות הצפויה מצד המפעילים הווירטואליים, ענף הסלולר דווקא צימצם את ההשקעה בפרסום במחצית הראשונה של 2011 ב-4%. ייתכן כי הדבר נבע מכך שסלקום עצרה את הפרסום בטלוויזיה למשך זמן מה, במחאה על החלטת הזכייניות לגבות ממפרסמים תשלום תמורת צפייה דחויה בפרסומות.

המאבקים בין רשתות המזון המשיכו להתנהל בזירת הפרסום וגררו - כמו בחציון המקביל ב-2010 - השקעה גדולה של 193 מיליון שקל. שופרסל, שמיתגה מחדש את שופרסל ביג כשופרסל דיל והשיקה את פורמט דיל אקסטרא, השקיעה בפרסום כ-40% יותר מרבוע כחול. סופר-פארם היא המפרסמת הגדולה בין רשתות השיווק, לאחר שהגדילה באמצעות באומן בר-ריבנאי את תקציב הפרסום שלה ב-7%.

ענף הרכב הגדיל את ההשקעה בפרסום בכ-30%, ככל הנראה עקב הצטרפות שחקנים חדשים לענף, שהגבירה את התחרות. המפרסמת הגדולה בענף היא חברת דוד לובינסקי, יבואנית פיז'ו וסיטרואן, שנכנסה בראשונה לרשימת 20 המפרסמים הגדולים במשק, לאחר שהכפילה את תקציב הפרסום שלה לכ-23 מיליון שקל.

כמו בסיום 2010, גם בחציון הראשון של 2011 שטראוס היא המפרסמת הגדולה במשק הישראלי - בפער ניכר. בחציון המקביל שטראוס אמנם לא הגדילה את תקציב הפרסום שלה, אך במחצית הראשונה של 2011 גדלה ההוצאה של הקבוצה על פרסום ב-30% בזכות קמפיינים לתמי 4, אקטיביה ושוקולד פרה.

לעומתה, ענקיות המזון אסם ותנובה חתכו את ההשקעה בפרסום בשיעור דו-ספרתי. אסם ירדה ממקום שלישי למקום חמישי עם קיטון של 18%. תנובה, שכפי שפורסם ב-TheMarker חתכה בשבועיים האחרונים את השקעתה בפרסום ב-70%, צימצה את השקעה הכוללת בחציון ב-22% לעומת החציון המקביל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully