וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כנס אילת לעיתונות: "בפוליטיקה משפיעים, בתקשורת רק חושבים שמשפיעים"

אמילי גרינצווייג

4.12.2011 / 17:44

חברי כנסת ועיתונאים, ביניהם גם רינה מצליח מחדשות 2, התווכחו בכנס אילת לעיתונות על השפעת אנשי התקשורת, אם בכלל, לעומת זו של הפוליטיקאים, על המציאות

"יש תחרות מי יותר חזק - הפוליטיקה או תקשורת. חוק לשון הרע הוא ניסיון לכופף את העיתונות, כי היא צברה יותר מדי כוח", אמר ח"כ דניאל בן סימון (עבודה) במסגרת הפאנל “למה לי פוליטיקה עכשיו?” שהתקיים במסגרת כנס אילת לעיתונות.

בן סימון הוסיף: "התקשורת יוצרת אקלים, ההחלטה היא של הפוליטיקאים. החשיפה של מאיר דגן מראה שהתקשורת החליטה שהיא נגד התקיפה באירן, אבל ההחלטה היא של הפוליטקאים. בתחרות בין השפעת העיתונאי לאחריות של הפוליטיקאי, לעיתונאי אין אחריות. בסוף התהליך המילה האחרונה היא של האיש הפוליטי".

ח"כ רונית תירוש (קדימה) אמרה בתגובה: "למה ראש הממשלה חזר בו מחוק השימוע? גם על ראש ממשלה תקשורת משפיעה. הוא מושפע מתקשורת וההחלטות שלו מוטות". הכתבת הפוליטית של חדשות 2, רינה מצליח התייחסה לדברים ואמרה: “ ההשפעה של התקשורת היא קטנה מאוד, רק נדמה לנו שאנחנו משפיעים. אבל גם לא כל הפוליטיקאים משפיעים. בסופו של דבר בפוליטיקה משפיעים, בתקשורת רק חושבים שמשפיעים".

"יאיר לפיד מתנהל על קו התפר"

מצליח התייחסה גם ליחס התקשורת לעיתונאים העוברים מהעיסוק התקשורתי לתחום הפוליטי: "חיבקנו את העיתונאים שעברו לפוליטיקה, אולי יותר מדי. לא כל העיתונאים הופכים לפוליטיקאים מצליחים". בהמשך התייחסה להצעות חוק הצינון לעיתונאים המבקשים לעבור לעולם הפוליטי ואמרה: "אני מתנגדת לתקופת הצינון, גם לאנשי צבא התקופה של שלוש שנים היא ארוכה מדי. שנתיים זה מספיק. עדיין, עיתונאים צריכים לשמור על כללי אתיקה".

מצליח התייחסה גם לראיון שקיימה ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) עם יו"ר מפלגת העבודה בזמנו, עמיר פרץ, במסגרת התוכנית "פגוש את העיתונות", מעט לפני שהודיעה על התפקדות למלפגה ואמרה: "מקרה שלי יחימוביץ היה בעייתי אבל זה היה ראיון אחד. זה לא עשה שינוי משמעותי לסיכוייה או סיכויו של עמיר פרץ". לגבי מגיש "אולפן שישי", יאיר לפיד, הוסיפה מצליח: "אי אפשר להגיד לו עכשיו לפרוש מעולם התקשורת. היו כמה פעילויות מוגזמות שהוא עשה והפסיק לעשות כמו הכינוסים. הוא מתנהל על קו התפר".

מה שצהוב נכנס?

ח"כ תירוש, מציעת אחת מהצעות חוק הצינון לעיתונאים, סיפרה על סקר שערכה בנושא וטענה כי רוב הציבור תומך בו. לגבי יאיר לפיד אמרה: “אם יסתבר בסופו של דבר שהוא עבר לפוליטיקה זה שימוש יותר מלא ראוי, זו פגיעה במעמד האובייקטיבי של עולם העיתונות".

חברי הפאנל התייחסו גם לאופן בו נכנסות ידיעות לתקשורת. ח"כ תירוש טענה כי "מה שצהוב נכנס". ח"כ אבסדזה אמרה בתגובה: "בתקשורת של היום אי אפשר למכור משהו ריק מתוכן, התקשורת בארץ לא מייצרת מציאות אלא משקפת מציאות. להניף דגל שחור ביום שמעבירים את חוק לשון הרע במליאה, זה לא רק גימיק – זה נועד כתוספת לאידאולוגיה".

מצליח אמרה כי "צריך לזכור, הטלוויזיה היא לא מתווך שלם, היא לא צינור, יש את הפילטר של המדיום. היא שטחית ולא יכולה להביא דיונים מעמיקים על המסך". עידן קוולר התייחס לדבריה ואמר: "צריך לקחת את מה שמשודר בצורה ביקורתית, יש המון דברים שגורמים לנו לספר סיפור".

בסיום הפאנל אמרה ח"כ תירוש: "לא כל ילד שסיים צבא או גלי צהל הופך עיתונאי. עיתונאי צריך להיות אדם שהוכשר לכך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully