יום חגי

מכה למעריב: ביה"ד הורה לעיתון להחזיר לעבודה את חגי מטר ולשלם לו תוך חודש פיצויים של 100 אלף ש"ח, זאת לאחר שפוטר בשנית. מעריב: "דוחים מכל וכל את ההחלטה. נערער"

דוד אברהם
06/01/2014

מכה למעריב: בית הדין לענייני עבודה הורה לעיתון להחזיר לעבודה את חגי מטר ולשלם לו תוך חודש פיצויים של 100 אלף ש"ח, זאת לאחר שפוטר מהעיתון בשנית אחרי שכבר ניתנה הוראה של בית הדין להשיבו לעבודה. מעבר לפיצויים יחויב העיתון לשלם למטר גם את כל השכר והזכויות רטרואקטיבית. במעריב אומרים הבוקר כי בכוונתם לערער על ההחלטה באופן מיידי.

הוראה למאבטחי בית מעריב: "אין כניסה לחגי מטר"

חגי מטר היה בעבר יו"ר ועד העובדים הזמני של מעריב, ואחד ממובילי המחאה נגד אי תשלום חובות היעתון על ידי הבעלים הקודם, נוחי דנקנר שהיה יו"ר קבוצת IDB. עם העברת הבעלות על מעריב לידי שלמה בן צבי החליטה ההנהלה החדשה שלא לקלוט אותו לעבודה והודתה במסגרת הדיונים בבית הדין כי פעילותו בוועד הייתה אחת הסיבות לכך, לצד ההחלטה לסגור את מערך המקומונים שבו הועסק.

לאחר שארגון העיתונאים עתר לבית הדין לענייני עבודה נפסק בחודש יולי האחרון כי על העיתון לקיים את ההסכם הקיבוצי ולקלוט את מטר לעבודה. הוא נקלט לעיתון, ופוטר שוב באופן מיידי.

בית הדין העביר היום ביקורת על התנהלות זו של העיתון. "יש להצר על כך שאנו נתקלים בגישה פסולה זו דווקא בקרב כלי חברה המוציאה לאור עיתון ותיק ועתיר זכויות כמעריב. חופש הביטוי והזכות להביע דעה הנם מושכלות יסוד, שמן הראוי שישמו נר לרגליהם של בעלי העיתון, עורכיו וכתביו", כך נכתב בפסיקה.

"מטר נמצא מחוץ לגבולות הלגיטימיות של הציבוריות הישראלית"

המו"ל ועורך ראשי של עיתון מעריב ומקור ראשון, שלמה בן צבי, מסר בתגובה: "אנו דוחים מכל וכל את החלטת בית המשפט ונערכים להגיש ערעור על הפסיקה לבית הדין הארצי לענייני עבודה".

"לא יעלה על הדעת שבמדינת ישראל בית המשפט יפגע פגיעה אנושה בחופש העיתונות ויכתיב לעיתון את מי להעסיק כעובד או ככתב", הוסיף בן צבי. "חגי מטר הצהיר בעצמו כי השתתף בהפגנות אלימות כנגד חיילי צה"ל בבלעין וככזה הוא נמצא מחוץ לגבולות הלגיטימיות של הציבוריות הישראלית".

אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, מסר: "הזכויות הבסיסיות במדינה מאפשרות לכל עובד להתאגד מבלי לחשוש משרירות ליבו של המעסיק. בית הדין העביר היום מסר מפורש לכלל המעבידים והעניק רוח גבית לציבור העובדים שמעוניינים להגן על הביטחון התעסוקתי באמצעות התאגדות במקום העבודה".

יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי, מסר כי "טוב לראות שהצדק יצא לאור, שוב, ושבית הדין לעבודה ממשיך להגן על עיתונאים שמובילים התארגנויות מפני התנכלויות של המעסיק. אנו מקווים שהנהלת מעריב תלמד את הלקח מכל הפרשה ותשכיל לנהל יחסי עבודה קיבוציים תקינים מול נציגות העובדים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully