"שיא" היסטורי: 3,443 תלונות הוגשו נגד רשות השידור ב-2013

בין התלונות שהגיעו לפתחו של נציב קבילות הציבור של הרשות דדי מרקוביץ': שידורים חוזרים בכמות סיטונאית, ודרישה לתשלום אגרה גם מחסרי טלוויזיה, מניצולי שואה ואפילו ממתים

דוד אברהם

בשנת 2013 התקבלו אצל נציב קבילות הציבור של רשות השידור מספר שיא של תלונות, כמעט 3,500 במספר - כך עולה מהדו"ח השני שמפרסם הבוקר (ראשון) הנציב דדי מרקוביץ'. זו השנה השלישית ברצץ שבה עלייה עלייה במספר התלונות, כאשר 832 היו בענייני תוכן ו?2,611 תלונות היו בענייני אגרה. כשליש מהתלונות בנושאי התוכן נמצאו מוצדקות או מוצדקות בחלקן. "מודעות רבה יותר בקרב הציבור, אפשרות הגשת קבילות ומשובים באמצעות הרשתות החברתיות והסלמת העוינות נגד גביית אגרת הטלוויזיה גורמות לעלייה מתמדת במספר התלונות המגיעות לשולחנו של נציב קבילות הציבור", מסבירים בלשכת הנציב.

(תוכן מקודם)

הטיפ השבועי: לבחור את חדר השינה המושלם עבורכם

בשיתוף שמרת הזורע
לכתבה המלאה
(צילום: טלי פוקסנבאום שמעוני, נציבות קבילות הציבור של רשות השידור)

"אזרחים מותשים, מתוסכלים ומרוטי עצבים פנו מחוסרי אונים לנציב"

בשנת 2007 רק 25 אחוזים מכלל הקבילות שבהן עסק הנציב היו בנושא האגרה, כאשר בשנת 2013 טיפס נתון זה לכ?75 אחוזים. "עם ביטולה של האגרה, יבואו מקרים כאלו לקצם", מסרו בלשכה, ותארו "אזרחים מותשים, מתוסכלים ומרוטי עצבים פנו מחוסרי אונים לנציב. במשך ימים ארוכים ולעתים אף שבועות אין קול ואין עונה במוקדי הגבייה. במקרים רבים, 'הרדיפה' הזו (של משרדי עו"ד פרטיים) אינה מוצדקת". כ?43 אחוז מהקבילות בנושאי גבייה נמצאו מוצדקות או מוצדקות בחלקן.

(צילום: טלי פוקסנבאום שמעוני, נציבות קבילות הציבור של רשות השידור)

"האישה המכוערת בבגדים המוזרים, היא מכוערת גם בנשמה"

בשנת 2013 נדונו 123 תלונות שעניינן חוסר איזון בשידורי הרשות, ורק 10 מהן נמצאו מוצדקות. כך למשל מצא הנציב תלונה מוצדקת על כך שסקר שפורסם ברשת ב' ועסק בנושאים מדיניים?ביטחוניים כלל יהודים בלבד. עוד נמצאה מוצדקת תלונה על ההחלטה לפרסם ראיון עם יפית גרינברג שדיברה בשבח אשת ראש הממשלה לאחר שזו ספגה ביקורת על הופעה חצינות - הייתה שגויה. מתוך 32 קובלנות בעניין הבעת דעה שהגיעו השנה אל הנציב רק 13 נמצאו מוצדקות: כך למשל נמצאו מוצדקות תלונות על כך שמגיש "שבת עולמית" יצחק נוי כינה את קתרון אשטון "האישה המכוערת בבגדים המוזרים, היא מכוערת גם בנשמה". עוד נמצאה מוצדקת תלונה על ג'ודי מוזס ש"השתלחה, הסיתה נגד והשמיצה את השופט דוד רוזן אשר באולמו מתנהל משפטה של שולה זקן, ללא שום בקשת תגובה מצדו או מישהו מטעמו שיגיב".

(צילום: טלי פוקסנבאום שמעוני, נציבות קבילות הציבור של רשות השידור)

נציב קבילות הציבור של הרשות, דדי מרקוביץ', העביר ביקורת גלויה על התנהלות הנהלת רשות השידור ועובדיה בשנה שחלפה. "עיצומים ושביתות עובדים הם הליכים חשובים, אבל הפגיעה בשידור ובתדמית אנושה יותר", כתב. "לא ניתן להצדיק שידורים חוזרים בכמות סיטונאית בפריים טיים; יש תכניות איכותיות שנעלמות אי שם בשבתות, בשעות הצהריים המנומנמות - וחבל; פגיעה תדירה בלוח השידורים, ללא הצדקה אמיתית וללא פרסום, פוגעת בראש ובראשונה בצופים - אלה שעדיין נאמנים לערוץ הראשון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully