שידורי המהפכה - רשות השידור על המוקד

עובדי קול ישראל לא מוותרים: עתרו לבג"צ נגד פיטוריהם

(עדכון) בעתירה שהגישו הבוקר הם דורשים שלא לפטרם באופן גורף ולאפשר להם להיקלט מחדש כעובדים בתאגיד השידור שיוקם. בג"צ הורה למדינה להשיב תוך 10 ימים לבקשה

דוד ורטהיים
"בסך הכל רוצים להתפרנס בכבוד". הפגנות עובדי רשות השידור, ארכיון (צילום: יח"צ)

(עדכון: 14:57)

עובדי קול ישראל לא מוותרים בקלות, וממשיכים להאבק על מקום עבודתם: בעתירה שהגישו הבוקר (ראשון) כ-125 מהם לבג"צ, הם דורשים מהמדינה שלא לפטרם באופן גורף ולאפשר להם להיקלט מחדש כעובדים בתאגיד השידור שיוקם. זאת ועוד, לטענתם, בשל איומים שהופנו אל חלק מן העותרים, כ-50 מהם ביקשו ששמם לא יופיע על העתירה עצמה. בג"צ הורה למדינה להשיב בתוך 10 ימים לעתירה.

במסגרת העתירה, דורשים העובדים בנוסף לשנות את הסעיף המגביל את קליטתם מחדש כעובדים בתאגיד השידור הציבורי לכשיוקם וכן לאסור על העסקה פוגענית של עובדים בחוזים אישיים ובשכר דיפרנציאלי (מתכונת ההעסקה אותה מבקש משרד האוצר לקדם). במקביל דורשים העובדים להסדיר את מעמדם התעסוקתי בטרם ננקטים צעדי פיטורים כלשהם על ידי המדינה וההנהלה שיש בהם כדי להנציח את מה שהם מגדירים כ"עוול הנובע מתצורת העסקתם הנוכחית".

שרון עידן, עורך ומגיש תוכניות בקול ישראל, אמר היום: "לא יעלה על הדעת שהמדינה תזרוק אלפי עובדים למעגל האבטלה והעוני רק בגלל שהיא לכאורה יכולה לחוקק סעיפי חוק מקפחים. הרוב המוחלט של העובדים בקול ישראל וברשות השידור בכלל, הם עובדים מיומנים וותיקים ומקצועיים, אין כל סיבה נראית לעין שלא לאפשר להם לעבוד בתאגיד החדש. המדינה נוהגת כאחרון המעסיקים, מרסקת את העבודה המאורגנת ושולחת אלפי עובדים אל מחוץ למעגל העבודה. אנחנו בסך הכל רוצים להתפרנס בכבוד ובעבודתנו המקצועית והציבורית. אני בטוח שבג"צ, לאחר שיקרא את העתירה, לא יאפשר למדינה לנהוג כך בעובדיה".

עו"ד חגי קלעי, בא כוחם של העותרים, מסר: "ההליך הנוכחי הוא הליך תקדימי, שכן זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל שבה מבקשת המדינה לפרק את יחסי העבודה המאורגנים במקום עבודה בדרך של חקיקה, תוך פגיעה קשה בזכויות העובדים. למרות שכונס הנכסים הרשמי, שהוא המפרק בפועל, אינו רשאי לפטר את העובדים טרם סגירת הרשות, הרי שהוא מקדם מהלכים אשר יפגעו פגיעה בלתי הפיכה בעובדי רשות השידור, בהם העותרים. החוק החדש, ואופן מימושו בפועל על ידי המפרק, חורץ את דינם של מאות עובדים וכורת את מטה לחמם על לא עוול בכפם - העתירה היא תקוותם האחרונה של העובדים, ואני מאמין ומקווה ששופטי בג"ץ יגנו על זכויות העובדים וימנעו את הפגיעה בהם".

העותרים מבקשים מבג"צ לקיים דיון דחוף בעתירה וכמו כן, עד לקיום הדיון, לתת צו ביניים המורה לכונס הנכסים להימנע מכל פעולה העלולה להשפיע על תנאי עבודתם של עובדי רשות השידור לרבות: סגירת מתקנים, פגיעה בהיקף שעות העבודה של העובדים ועוד.

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה לעתירה: "חוק תאגיד השידור הציבורי נידון בועדה מיוחדת בכנסת. בפני חברי הוועדה הובאו עמדות כלל הגורמים הרלבנטיים ובכלל כך עמדת העובדים. בהמשך לכך נערכו תיקונים בהצעה לטובת העובדים, שיזכו לתנאי פרישה הוגנים ואף מעבר לכך".

טרם התקבלה תגובת רשות השידור לדברים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully