"תיקון עוול היסטורי ברשות השידור"

הבטיח, וקיים: העורך הראשי של הרשות יונה ויזנטל הכניס בכל חוזה בין ערוץ 1 לבין בימאים ותסריטאים "סעיף תל"י" ובו יעוגנו זכויות הקניין שלהם. ארגוני היוצרים מברכים: "התנהלות מרשימה"

דוד אברהם
(צילום: שי אוקנין)

העורך הראשי הזמני של רשות השידור יונה ויזנטל הבטיח ליוצרים שזכויותיהן של יצירות יישמרו, וקיים: החל מעתה, בכל חוזה בין ערוץ 1 לבין בימאים ותסריטאים יוכנס "סעיף תל"י", על שם חברת התמלוגים של יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בישראל, ובו יעוגנו זכויות הקניין של היוצרים על היצירות שלהם - בניגוד למה שהיה נהוג ברשות השידור עד כה. בארגוני היוצרים כינו זאת היום "תיקון עוול היסטורי ברשות השידור".

סוגיית אי תשלום תמלוגים ליוצרים על ידי רשות השידור הייתה הסוגיה הבוערת ביותר של היוצרים אותה העלו מול ויזנטל. הם קבלו עך כך שרשות השידור נמנעה במשך שנים ארוכות, גם לאחר הקמת תל"י לפני כ-15 שנה, מתשלום תמלוגים ליוצרים ומהכרה בזכותם הקניינית על יצירתם. בשנת 2007, ביוזמתו של יו"ר הרשות לשעבר משה גביש התקיים הליך גישור בין תל"י לרשות על ידי שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר. בעקבות הגישור החלה הרשות לשלם לחברת התמלוגים של הבמאים והתסריטאים סכומים שוטפים אך סירבה בתוקף לאפשר ליוצרים לשמור זכויות ביצירתם, כפי שמאפשרים כל גופי השידור האחרים בישראל.

"משמעות שמירת הזכויות ביצירה, מעבר להיותה עניין מוסרי בסיסי וצודק, היא הכרה בזכותו הקניינית של היוצר ביצירתו ושותפות מינימאלית שלו בהצלחתה", אמרו היום בתל"י. "פועל יוצא של הכרה קניינית זו הוא שתשלום התמלוגים בגין השימוש ביצירה אינו מעשה של 'נדיבות לב' אותו ניתן לשנות או להפסיק בכל עת". בחברה דרשו להכניס את סעיף תל"י לחוזים ולהבטיח את תשלום התמלוגים ולעגנו משפטית, אבל ההנהלות הקודמות של הרשות סירבו.

לאחרונה התקיימה פגישה בין העורך הראשי החדש של הרשות לבין ראשי תל"י, היו"ר רן טל והמנכ"לית אופירה לובניצקי. כבר בראשית הפגישה הודיע ויזנטל מיוזמתו שהרשות תכיר בזכותם הקניינית של היוצרים, ותכלול מעתה והלאה את סעיף תל"י בחוזים מולם. "זה ציון דרך חשוב מאוד עבור היוצרים החברים בתל"י", אומרת מנכ"לית החברה אופירה לובניצקי, "אני מודה ליונה ויזנטל, שהשכיל לזהות מיד את העיוות, ותיקן אותו מיוזמתו במהירות ובנחרצות. זו התנהלות מרשימה, שמשאירה הרבה אופטימיות ביחס לעתיד הצפוי לשידור הציבורי החדש, מבחינת היוצרים ובכלל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully