וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האוצר: "לערוצי הספורט יש כוח עודף"

29.11.2016 / 17:10

ועדת הכלכלה של הכנסת המשיכה לדון ברפורמה בשיתוף תכני ספורט. הממונה על ההגבלים: "הוט ויס לא הורידו מחירים, מכיוון שסלקום לא צברה מספיק נתחי שוק". כבל: "לאפשר לערוצים לנהל מו"מ במשך תקופה מוגבלת"

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
מיכל הלפרין/מערכת וואלה!, צילום מסך
הממונה על ההגבלים: "כדי שהמתחרות יהיו אטרקטיביות הן צריכות גישה לשידורי ספורט, לכן מוצעת חובה למכור ערוצים בתנאים אחידים ללא התערבות בתנאים. החלק השני של ההצעה קשור בכוח של ערוצי הספורט עצמם"

ועדת הכלכלה של הכנסת לא הצביעה היום על חוק חובת המכירה של שידורי הספורט, הנכלל בחוק ההסדרים. יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל - שציין אתמול (שני) בדיון כי הוא מעוניין להוריד את המחירים - אמר היום כי יש הסכמה באשר לחובת המכירה של הערוצים. כבל הוסיף כי צריך לאפשר לערוצים לנהל מו"מ במשך תקופה מוגבלת - ואם הצדדים לא יגיעו להסכמות הוא סבור כי יש לקבוע מנגנון התערבות.

הממונה על הרשות להגבלים עסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, אמרה כי יש סיכוי שהצעת החוק תביא לירידת מחירי הטלוויזיה הרב ערוצית, שהיא מוצר בסיס בכל בית בישראל. לדבריה, "היום יש דואופול של הוט ויס, ששולטות ב-95% מהשוק ובתקופה האחרונה רואים ניצנים של תקווה עם כניסת סלקום ופרטנר בהמשך. למרות שסלקום נכנסה - הוט ויס לא הורידו מחירים, מכיוון שסלקום לא צברה מספיק נתחי שוק והיא לא מדגדגת את הוט ויס".

עוד אמרה הלפרין כי "כדי שהמתחרות יהיו אטרקטיביות הן צריכות גישה לשידורי ספורט, לכן מוצעת חובה למכור ערוצים בתנאים אחידים ללא התערבות בתנאים. החלק השני של ההצעה קשור בכוח של ערוצי הספורט עצמם. גם אם נטיל חובת מכירה הם יוכלו לדרוש מחירים שיהיו חסם כניסה למתחרים הקטנים, לכן אנחנו חושבים שצריך להטיל חובה למכור זה לזה תכני ספורט. כדי שלא נצטרך לקנות כמה וכמה ערוצים, אלא רק אחד, ולעשות מכרז בניהם בתקווה שזה יוזיל מחירים לפלטפורמות".

"איך תהיה תחרות אם התוכן יימכר לכולם באותו מחיר?"

האוצר: "ברגע שאין לך ערוצי ספורט זה חסם כניסה וחסם מעבר משמעותי. המחיר ירד כי אנחנו מכריחים אותם למכור, לא מתערבים במחיר אבל אומרים שהוא לא יכול להיות מפלה וכל פלטפורמה תשלם בהתאם למספר המנויים שיש לה"

ח"כ איציק שמולי אמר כי חברי הכנסת השתכנעו באשר לחובת המכירה, אבל רבים מעלים תהיות באשר למנגנון קביעת המחיר: "איך תהיה תחרות אם התוכן יימכר לכולם באותו מחיר?". ח"כ יעקב פרי אמר כי הוא סומך על כוחות השוק, אבל לטענתו זה לא תמיד מספיק כדי לשכלל את השוק. "אני סבור שרק חובת מכירה לא תעשה את העבודה, לכן יכול להיות שצריך או לתת לשוק לנסות להסתדר בעצמו ואח"כ להתערב, או בצורה כזאת או אחרת להתערב כבר מהתחלה", אמר.

רכז התקשורת באגף התקציבים באוצר, אסף וסרצוג, אמר כי האוצר הוא חסיד של השוק החופשי, אבל כרגע יש בו עיוותים. לדבריו, "תוכן הספורט הוא מונופוליסטי ונשלט על ידי 3 גופים דומיננטיים. לערוצי הספורט יש כוח עודף, ברגע שאין לך ערוצי ספורט זה חסם כניסה וחסם מעבר משמעותי. המחיר ירד כי אנחנו מכריחים אותם למכור, לא מתערבים במחיר אבל אומרים שהוא לא יכול להיות מפלה וכל פלטפורמה תשלם בהתאם למספר המנויים שיש לה. אם ערוצי צ'רלטון היו בסלקום הצרכנים היו יכולים לשלם עד 250 שקל בחודש לחבילת טריפל עם אינטרנט – זו הורדת מחירים קלאסית ושחקן חדש יצטרך להוריד את המחיר עוד יותר".

לסיכום, כבל אמר כי "יותר מדי פעמים אמרו לנו שכוחות השוק יעשו את העבודה ויותר מדי פעמים השוק קיבל בעיות ראיה". הוא הוסיף חובת המכירה של המפעלים בין ערוצי הספורט היא דבר הרבה יותר קשה מבחינתו, וציין כי בכוונתו לשבת עם אנשי האוצר ולמצוא את הדרך לאפשר לפלטפורמות לנהל משא ומתן עם הערוצים ללא התערבות לתקופה מוגבלת, ואם הצדדים לא יצליחו להגיע להסכמות אז יקבע מנגנון התערבות כזה או אחר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully