וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאחר הפרסום בוואלה ברנז'ה: שידורי קשת ורשת מונגשים לחירשים

21.12.2017 / 12:20

לאחר שבתחילת השבוע פורסם בוואלה ברנז'ה כי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו לא מסדירה את נושא הנגישות בערוצים החדשים 12 ו-13 - שלאחר פיצול ערוץ 2 שידרו ללא כתוביות סמויות המיועדות לחירשים וכבדי שמיעה - הבעיה טופלה

אילוסטרציה. ShutterStock
אילוסטרציה/ShutterStock

לאחר שבתחילת השבוע פורסם בוואלה ברנז'ה כי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו לא מסדירה את נושא הנגישות בערוצים החדשים 12 ו-13 - שלאחר פיצול ערוץ 2 שידרו ללא כתוביות סמויות המיועדות לחירשים וכבדי שמיעה - הבעיה טופלה. גורם המעורה בפרטים טוען כי הבעיה כלל לא הייתה בשידורים של קשת ורשת, אלא בין הרשות ליס. "הבעיה הייתה ההעברה של הסיב עם הכתוביות דרס יס", לפי הגורם, שהוסיף כי קשת ורשת הוציאו מאז הפיצול כתוביות סמויות שילוו את שידוריהן.

הרשות קיבלה לאחרונה מכתב משירלי פינטו, מייסדת המרכז הישראלי ללימודי חירשות וחירשת מלידה, שאיגדה תלונות רבות מחירשים וכבדי שמיעה שהתריעו כי הערוצים 12 ו-13 אינם נגישים לכתוביות בזמן מהדורות החדשות. בעקבות כך היא פנתה לרשות, שטענה בתגובה כי "סעיף 17 (ד) בחוק כתוביות ושפת סימנים פוטר את חברת החדשות ללוות בכתוביות מהדורות חדשות המלוות בשפת סימנים. כך שבימי שלישי ושישי בהם יש שפת סימנים במהדורה, לא יהיה כתוביות סמויות".

לטענתה, אמנם התשובה של הרשות "פתרה" אותה ואת חברת החדשות מבחינה חוקית, אבל העלתה בעיה גדולה הרבה יותר – מכיוון שאנשים שלא דוברים את שפת הסימנים אינם יכולים להבין כלום בימים שלישי ושישי. פינטו אמרה כי יש בעיה עם נוסח החוק, ואף דרשה שהחוק יחייב אותם בהנגשה מלאה לכתוביות בכל הימים. בנוסף, היא טענה כי גם בימים בהם הם מחוייבים בכתוביות, כמו למשל מהדורת יום שני האחרונה, לא היו כתוביות – כאשר יש להזכיר שמדובר בכתוביות סמויות.

ואולם הבעיה אינה נוגעת רק למהדורות החדשות: פינטו קיבלה תלונות רבות על כך שגם כל תכניות הבוקר והפרה פריים בערוצים 12 ו-13, כולל חלק מתכניות הפריים טיים, אינן מונגשות כלל לכתוביות סמויות. זאת על אף שלשון החוק מחייבת 100% הנגשה. חוק הכתוביות ושפת הסימנים תשס"ה 2005 מחייב כי כל משדר טלוויזיה ילווה בכתוביות סימולטניות בשיעור של 100% בכל התכניות המוקלטות, כולל מהדורות החדשות. יש לציין כי לפני הפיצול, התכניות בערוץ 2 היו מונגשות

בתגובה להסדרת העניין, פינטו אמרה היום לוואלה ברנז'ה: "אני מברכת על כי ערוצים 12 ו-13 הפנימו את העיוות שבחוסר ההנגשה של השידורים לחירשים וכבדי שמיעה והחלו ליישם את החוק בנדון. בתור מי שחשופה מידי יום ביומו לקשיים החמורים בהם נתקלים חירשים וכבדי שמיעה בישראל, אני מקווה כי זוהי תחילתה של הנגשת המרחב הציבורי כולו למען חירשים וכבדי שמיעה, כפי שנעשה ברוב מדינות העולם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully