וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אושר המיזוג בין רשת לערוץ עשר; רשת תחויב למכור את אחזקותיה בחדשות לפני

8.8.2018 / 12:27

הממונה על ההגבלים עסקיים אישרה היום את המיזוג בין רשת לבין ערוץ 10. אישור המיזוג הוא בכפוף לתנאי שמחייב את רשת במכירת אחזקותיה בחברת "החדשות" בה היא מחזיקה במשותף עם קשת. כעת צפוי הליך תמחור

אבי צבי, יוסי ורשבסקי. יניא יחיאל, יח"צ, עיבוד תמונה
אבי צבי, יוסי ורשבסקי/עיבוד תמונה, יניא יחיאל, יח"צ

הממונה על הגבלים עסקיים אישרה היום (רביעי) את המיזוג בין רשת לבין ערוץ 10. אישור המיזוג הוא בכפוף לתנאי שמחייב את רשת במכירת אחזקותיה בחברת "החדשות", בה היא מחזיקה במשותף עם קשת. מכירת האחזקות בחברת החדשות תיעשה עוד בטרם ביצוע המיזוג בין הצדדים ("fix it first").

אישור המיזוג - צעד מבורך לקראת תחרות אמיתית בחדשות. פרשנות

החלטת הממונה לאשר את המיזוג מבוססת על ממצאי בדיקתה, לפיהם בהיעדר המיזוג עלול ערוץ 10 לצאת מהשוק בסבירות גבוהה, ובאופן שמעלה חששות חמורים לפגיעה בתחרות ובציבור. ברשות הסבירו כי "יציאת ערוץ 10 הייתה מביאה להיעלמותה של אחת משתי חברות החדשות המרכזיות בטלוויזיה, כך שהייתה נשארת חברת חדשות מרכזית יחידה".

"לאור מסקנה זאת", הוסיפו היום במשרד הממונה, "הרי שאישורו של המיזוג עדיף מבחינה תחרותית על התנגדות למיזוג, למרות הפגיעה התחרותית האפשרית שטמונה בו.
החלטת הממונה ניתנה בהתאם לדוקטרינת "הפירמה הכושלת".

רשת ערוץ עשר מיזוג. מערכת וואלה! NEWS
צילום: יח"צ)/מערכת וואלה! NEWS

"ערוץ 10 במתכונת הפעולה הנוכחית שלו הוא כושל כלכלית"

בנוסף, הרשות בחנה את ההיתכנות לקיומו של קונה חלופי שמיזוג עמו עדיף מבחינה תחרותית. בכלל זה הובאו בפני הממונה מסמכים ונתונים שמלמדים על צעדים שנקט ערוץ 10 לצורך איתור קונה חלופי, בעצמו ובאמצעות מתווכים – מאמצים שלא נשאו פרי

לפני קבלת ההחלטה בדקו במשרדי הממונה את מצבו הפיננסי של ערוץ 10 בשנים האחרונות ובפרט בעקבות פיצול ערוץ 2 בנובמבר 2017. בחינת מצבו הכלכלי של הערוץ והנתונים הרבים שהוצגו הצביעו על קיומו של ספק משמעותי בדבר יכולתו של ערוץ 10 להמשיך ולהתקיים אלמלא המיזוג. בעקבות פיצול ערוץ 2 מצא עצמו ערוץ 10 בתחרות מול שני ערוצים המשדרים במשך שבוע שלם. עוגת ההכנסות מפרסום אמנם גדלה במעט בתקופה הרלוונטית, אך בוודאי לא בשיעור דומה לשיעור הגידול בשעות השידור בעקבות פיצול ערוץ 2. בנוסף ערוץ 10 מצא עצמו מתמודד מול רשת וקשת בתנאים רגולטוריים בלתי שווים, שכן בעוד קשת ורשת חלקו ביניהן את ההוצאות של חברת החדשות המשותפת להן ותוכניות אקטואליה שהופקו במסגרת חברת החדשות, הרי שערוץ 10 נשא בהוצאות חברת החדשות שלו בגפו. כל אלה בנוסף לנתונים חשבונאיים וכספיים אובייקטיביים הביאו את הממונה למסקנה, כי ערוץ 10 במתכונת הפעולה הנוכחית שלו הוא כושל כלכלית.

בנוסף, הרשות בחנה את ההיתכנות לקיומו של קונה חלופי שמיזוג עמו עדיף מבחינה תחרותית. בכלל זה הובאו בפני הממונה מסמכים ונתונים שמלמדים על צעדים שנקט ערוץ 10 לצורך איתור קונה חלופי, בעצמו ובאמצעות מתווכים - מאמצים שלא נשאו פרי. מכלול הנסיבות שנבחנו הביאו את הממונה למסקנה כי אין בנמצא קונה חלופי שרכישתו את ערוץ 10 תסב פגיעה פחותה בתחרות.

על רקע שתי הבדיקות שנעשו הוברר, כך לפי הרשות, כי אישור המיזוג אינו מביא למספר קטן יותר של מתחרים בהשוואה להתנגדות אליו, שכן בין כך ובין כך צפויים להיוותר בשוק שני ערוצים מסחריים בלבד.

עוד באותו נושא

בצל המיזוג עם רשת: עובדי ערוץ עשר מתאגדים בהסתדרות

לכתבה המלאה
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
מיכל הלפרין/מערכת וואלה, צילום מסך

"התנאי שהוטל יבטיח קיומן של שתי חברות חדשות מרכזיות ועצמאיות"

בנוסף, העלתה הבחינה כי בהיעדר המיזוג ישנו סיכוי לא מבוטל כי בשנים הקרובות תיוותר בשוק חברת חדשות מרכזית יחידה

בנוסף, העלתה הבחינה כי בהיעדר המיזוג ישנו סיכוי לא מבוטל כי בשנים הקרובות תיוותר בשוק חברת חדשות מרכזית יחידה (שתוחזק במשותף על ידי רשת וקשת).

לדברי הממונה, מדובר במצב תחרותי נחות משמעותית בהשוואה למיזוג וזאת משני טעמים מרכזיים: ראשית, יוצעו לציבור פחות חלופות של שידור חדשות מכפי שהיה אילולא המיזוג וכתוצאה מכך תפחת התחרות בשידורי חדשות. שנית, מבנה זה מותיר את רשת וקשת כשותפות בחלק נכבד מהפקת התוכן שלהן במסגרת חברת החדשות, שיתוף פעולה שעלול להפחית את התמריצים שלהם להתחרות בכלל.

התנאי שהוטל יבטיח קיומן של שתי חברות חדשות מרכזיות ועצמאיות וינתק את הזיקה הקיימת בין קשת לרשת. לפיכך אישורו של המיזוג בכפוף לתנאי עדיף מבחינה תחרותית על סגירת ערוץ 10.

משכך, החליטה הממונה לאשר את המיזוג ובתנאי שרשת תמכור את אחזקותיה בחברת החדשות בטרם ביצוע המיזוג ("fix it first").

רשת יוצגה בהליך על ידי עו"ד אלדד כורש, אורית ישראלי ורוית ארבל ממשרד עמית פולק מטלון. את ערוץ עשר ייצגו עו"ד יורם בונן וזוהר ליס ממשרד פישר בכר חן וול אוריון.

אביב גלעדי. צילום : רמי זרנגר,
"הצילה את שוק הטלויזיה בישראל". אביב גלעדי/צילום : רמי זרנגר

"החלטה אמיצה ונכונה"

בהמשך להודעת הממונה נמסר בהודעה משותפת מבעלי ערוץ 10 ורשת: "החלטת הממונה על ההגבלים הינה החלטה אמיצה ונכונה, שהצילה את שוק הטלויזיה בישראל. הפעלת ערוץ טלוויזיה בתנאי שוק של שני ערוצים מסחריים, ללא מאבק הישרדותי, יאפשר יצירת תחרות על המסך בתכנים ובחברות החדשות, ובמקביל יאפשר ליוצרים ולאנשי התוכן להתמקד ביצירה ישראלית עשירה ואיכותית לטובת הצופים.
כשהנהלת הערוץ המאוחד תבנה את לוח השידורים ותאחד כוחות, היא תעשה את מלוא המאמצים לשמור על רוב מכריע של עובדי הערוצים הנוכחים".

"אנו מחייבים לקדם את המיזוג מהר ככל הניתן ומאמינים כי שר התקשורת והרגולטורים הרלוונטיים יתנו גם הם את ברכת הדרך להחלטת הממונה", לשון התגובה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully